Quantic PMI Model PE2-30-48-3R0-10-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the 4 to 8 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers 34 dB of gain and a gain flatness of ±1.25 dB while maintaining a noise figure below 2.5 dB. The unit is supplied in our standard PE2 housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 34 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |