PMI Model PE2-30-4G8G-2R0-10-12-SFF is a 4 to 8 GHz, low noise amplifier with a typical gain of 27 dB and a maximum gain flatness of ±1 dB with a maximum noise figure is 2 dB and offers a minimum OP1dB of 10 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 27 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB |
| Noise Figure (dB): | 2 dB |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | 12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 200 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |