Quantic PMI Model PE2-30-6G18G-3R0-15-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the 6 to 18 GHz frequency range. This model provides a minimum 28 dB while maintaining a typical gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency with a maximum noise figure is 3 dB and the unit operates on +12 to +15 VDC with a maximum current draw of 320 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 28 dB Min, 32 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 320 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |