PMI Model PE2-16-2R06R0-1R8-12-12-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 6 to 18 GHz designed for military and industrial applications that offers a gain of 30 dB and a gain flatness of ±1.5 dB with a noise figure of 5 dB. The unit is supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 18.5 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.7" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |