Quantic PMI Model PE2-30-812-6R0-28-12-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 8 to 12 GHz with a gain of 30 dB: noise figure of 6 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 28 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 28 dBm Min, 30 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 2.2:1 Max, 2.0:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA |
| Connectors: | SMA (F) Removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |