Quantic PMI Model PE2-30-8G12G-6DB-10DBM-12V-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the 8 to 12 GHz frequency range. Designed for military and industrial applications, this unit offers 29 dB to 31 dB of gain while maintaining a noise figure below 6 dB. The unit is supplied in our standard PE2 housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 29 dB Min 31 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max over frequency 8.5 dB peak to peak over temperature |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | 12 ± 3 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +71 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-E-5400R 3.2.24 |
| Shock: | MIL-E-5400R 3.2.24.6.1 |
| Vibration: | MIL-E-5400R 3.2.24.5 Figure 2 Curve 3 |
| Altitude: | 0 to 3, 200 m (10, 500 ft) |