PMI Model PE2-30-8R018R0-3R5-22-12-SFF is an 8 to 18 GHz, Low Noise Amplifier with a typical gain of 30 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The typical noise figure is 4.5 dB and offers a minimum OP1dB of 18.5 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC with a maximum current draw of 325 mA. It is supplied with removable SMA (F) connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min (Room Temp) |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max (Room Temp) |
| OP1dB (dBm): | 18.5 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 325 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |