| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 20 dB Min (0.8 to 2 GHz), 34 dB Min (2 to 20 GHz) |
| Gain Flatness: | ±1.5 dBm Max (2 to 20 GHz) |
| Noise Figure (dB): | 5.3 dB Typ (0.8 to 2 GHz), 4.5 dB Max (2 to 20 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 8 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ (0.8 to 2 GHz), 2.0:1 Max (2 to 20 GHz) |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |