PMI Model PE2-34-2G18G-3R5-15-SFF-VVG-DD-OPT512 is a voltage variable gain amplifier with integrated diode detector that operates over the frequency range 2 to 18 GHz but is optimized over 5 to 12 GHz (Option 512) that provides a gain of 12 to 15 dB with a gain flatness of ±1.5 dB and a noise figure of 3.5 dB. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as SMA connectorized or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 12 (Optimized), 2 to 18 (Operating) |
| Frequency Min (GHz): | 5 (Optimized), 2 (Operating) |
| Frequency Max (GHz): | 12 (Optimized), 18 (Operating) |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Goal, ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Control Voltage: | 0 to +5 VDC (0 V = Max Gain) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 280 mA |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating), -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |