Quantic PMI Model PE2-34-2G18G-3R5-20-SFF-VVG-DD is a voltage variable gain amplifier with integrated diode detector that operates over the frequency range 2 to 18 GHz that is optimized for 5.5 to 18 GHz and provides a gain of 30 dB with a gain flatness of ±1.5 dB and a noise figure of 3 dB. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as SMA connectorized or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5.5 to 18 (Specified), 2 to 18 (Operating) |
| Frequency Min (GHz): | 5.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Control: | 20 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB goal, ±1.5 dB Max (@ 0 dB Attenuation) |
| Noise Figure (dB): | 3 dB goal, 3.7 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| VSWR In/Out (Measured): | 2:1 Max - Measured 1.6:1 |
| Control Voltage: | 0 to +2.5 VDC (+5 VDC Max, 0 V = Min Gain) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 280 mA Nom - Measured 215 mA |
| Input Power: | 18 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |