Quantic PMI Model PE2-35-120-5R0-10-15-SFF is a 1 to 20 GHz, Low Noise Amplifier that provides 35 dB of gain, a maximum noise figure of 5 dB and offers a minimal OP1dB of 10 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 35 dB Min |
| Gain (Measured): | 35 dB Min - Measured 40.64 dB |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±2.5 dB Max - Measured ±0.71 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.46:1/1.83:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |