Quantic PMI Model PE2-35-218-5R0-12-15-SFF is a 2 to 18 GHz, low noise amplifier that provides 32 dB of gain, noise figure is 4.5 dB and offers an OP1dB of 14 dBm. The operating voltage is +15 VDC and the current draw is 280 mA. Supplied in our standard PE2 housing (1.08" x 0.71" x 0.26") that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 32 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 280 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.26" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -25 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. |