Quantic PMI Model PE2-35-8G12G-2R5-15-12-SFF-PAM is an 8 to 12 GHz low noise amplifier designed for military and industrial applications. This amplifier offers a typical 2.5 dB Noise Figure with 30 dB of gain and 15 dBm output P1dB. The amplifier requires +12 to +15 VDC and has a typical current draw of 250 mA. Unit is supplied with removable SMA (F) connectors in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B |