Quantic PMI Model No. PE2-36-26D540G-5R0-10-12-292FF is a 26.5 to 40 GHz, Low Noise Amplifier that provides 36 dB of gain with an OP1dB of 10 dBm and a noise figure of 5 dB Max This model operates from a single +12 to +15 VDC supply with a typical current draw of 225 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an 2.92mm connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 36 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | ±3 dB Max - Measured ±1.54 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max (In/Out) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 250 mA Max - Measured 175 mA |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |