Quantic PMI Model PE2-40-0R218-5R0-12-SFF-TC is a low noise amplifier that offers a gain of 38 to 43 dB and a gain flatness of ±1.25 dB with a noise figure of 5 dB. The unit is supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 38 to 43 dB |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 225 mA |
| Temperature Stability: | ±1.5 dB Max |
| Psat Output: | 15 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |