Quantic PMI Model PE2-40-1R018R0-4R5-22-12-SFF-1 is a 1 to 18 GHz, low noise amplifier that typically provides 40 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The noise figure is 4.5 dB maximum and offers an OP1dB of 22 dBm minimum. The operating voltage is +12 to +15 VDC with a typical current draw of 600 mA. The unit is supplied with removable SMA (F) connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min, 40 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |