Quantic PMI Model PE2-40-3G18G-3R0-10-15-SMF is a 3 to 18 GHz, Low Noise Amplifier that offers a gain of 40 dB; noise figure of 3 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 10 dBm. Package size is 2.68" x 0.78" x 0.36" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 40 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 3 dB Max (3 to 17 GHz), 3.2 dB Max (17 to 18 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 280 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.68" x 0.78" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55ºC to +85ºC Operating, -65ºC to +125ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |