Quantic PMI Model PE2-4020-9R510R7-2R5-12-12-SFF-VVG is a voltage variable gain, low-noise amplifier that operates over the 9.5 to 10.7 GHz frequency range that provides 40 dB of small signal gain with a typical noise figure of 4 dB and a OP1dB of 12 dBm. This model provides up to 20 dB of gain control range by applying a DC control voltage of 0 to +5 V. This amplifier operates on a single DC power supply between +12 and +15 VDC. Housing size is 2.98" x 0.78" x 0.26" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9.5 to 10.7 |
| Frequency Min (GHz): | 9.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10.7 |
| Gain (dB): | 40 dB Typ (@ full gain setting) |
| Gain Control Range (dB): | 20 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Control Voltage: | 0 to +5 VDC (Non-linear) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 170 mA Typ. |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |