Quantic PMI Model PE2-42-2G-2R0-15-SFF is a low-noise amplifier that operates over the frequency range of 1.4 to 2.4 GHz that provides gain of 42 dB minimum with a typical noise figure of 1.8 dB. The output power at 1 dB gain compression is 22 dBm typical and the output IP3 is 30 dBm typical. This amplifier is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1.4 to 2.4 |
| Frequency Min (GHz): | 1.4 |
| Frequency Max (GHz): | 2.4 |
| Gain (dB): | 42 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.8 dB Typ, 3 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Typ, 17 dBm Min |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 350 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |