Quantic PMI Model PE2-45-1R018R0-4R5-15-12-SFF is a 1 to 18 GHz, low noise amplifier which typically provides 45 dB of gain with a typical gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The maximum noise figure is 5 dB and offers a minimum OP1dB of 15 dBm. Supplied in our standard PE2 housing (1.08" x 0.71" x 0.26") that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 45 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ, ±1.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| Psat (dBm): | 15 dBm Min (@ 18 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 240 mA Typ |
| Output Power: | 17 ± 2.5 dBm Typ (-25 to 3 dBm Input) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.26" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |