Quantic PMI Model PE2-45-1R018R0-4R5-24-12-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the frequency range of 1 to 18 GHz with a gain of 45 dB; 4.5 dB noise figure; gain flatness is ±3.0 dB; OP1dB of 21 dBm; and a 2.0:1 maximum VSWR. This amplifier is supplied in a housing that measures 2.85" x 1.12" x 0.39" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 45 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±3.0 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.85" x 1.12" x 0.39" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C (Operating Spec above) -55 °C to +85 °C (Operating, No Damage) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 2138 COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |