Quantic PMI Model PE2-45-2G6G-1R8-12-SFF is a 2 to 6 GHz low noise amplifier that provides 45 dB of gain with a noise figure of 1.8 dB maximum and an P1dB of 10 dBm minimum. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing, 1.08” x 0.71” x 0.29” that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 45 dB Typ |
| Gain (Measured): | 45 dB Typ - Measured 43.06 dB |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.8 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 1.8 dB Max - Measured 1.7 dB |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.59:1/ 1.55:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 225 mA Max - Measured 208 mA |
| Input Power: | 1 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |