Quantic PMI Model PE2-45-2R018G0-4R5-22-12-SFF-OPT2G20G is a low noise amplifier that provides 42 dB of gain, a OP1dB of +20 dBm minimum at 2 to 18 GHz, and +19 dBm ad 18 to 20 GHz and a maximum noise figure of 4.5 dB. The amplifier requires +12 to +15 VDC and has a nominal current draw of 385 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 42 dB Nom |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dBm Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min (2 to 18 GHz), 19 dBm Typ (18 to 20 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 385 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |