PMI Model PE2-45-6G18G-4R5-24-12-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications with 6 to 18 GHz frequency coverage that provides 44 dB of gain with a gain flatness of ±2.0 dB and a noise figure of 4.5 dB. Package size is 2.85" x 1.12" x 0.39" and uses SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 44 dB Min, 47 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.85" x 1.12" x 0.39" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |