Quantic PMI Model PE2-45-8G12G-2R0-20-12-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 8 to 12 GHz frequency range and provides 45 dB gain with ±1.5 dB Maximum gain flatness. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing, 1 8" x 0.71" x 0.29“ gold-plated that can be used as an SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 45 dB Nom |
| Gain (dB) - Measured: | 45 dB Nom - Measured 43.3 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±1.5 dB Max - Measured ±0.64 dB |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Typ, 2.25 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.98:1 / 1.41:1 |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC @ 375 mA Nom - Measured 321 mA |
| DC Current Draw: | 375 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |