Quantic PMI Model PE2-50-24-2R5-15-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 4 GHz with a gain of 51 dB and a gain flatness of ±1.25 dB with a noise figure of 2.5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 51 dB Typ, 48 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 180 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |