Quantic PMI Model PE2-500M18G-5R0-21-12-SFF is a 0.5 to 18.0 GHz, low noise amplifier that provides 24 dB min of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±2.0 dB over the operating frequency. The noise figure is 5 dB maximum and offers a typical OP1dB of 21 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC with a nominal current draw of 375 mA. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 24 to 29.52 dB |
| Gain (Measured): | 24 to 29.52 dB - Measured 27.32 dB |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±2.0 dB Max - Measured ±1.1 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 21 dB Typ, 20 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured Input: 1.32:1, Output 1.89:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +75 ºC Operating, -55ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |