Quantic PMI Model PE2-55-3G12G-4-22-12-SFF is a 3 to 12 GHz, Low Noise Amplifier that typically provides 55 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The maximum noise figure is 4 dB and offers a minimum OP1dB of 20 dBm. The operating voltage is +12 to +15 VDC and the current draw is 385 mA nominal. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 45 dB Min, 55 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB goal, 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 385 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40ºC to +85 ºC Operating, -40ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |