Quantic PMI Model PE2-60-0R2510R0-4R75-15-12-SFF is a 0.25 to 10 GHz Low Noise Amplifier that provides 60 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.25 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 4.75 dB and offers an OP1dB of 15 dBm minimum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.75 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 280 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |