Quantic PMI Model PE2-60-0R2510R0-5R0-22-12-SFF is a 0.25 to 10 GHz Low Noise Amplifier that provides 60 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.25 dB maximum over the operating frequency with a noise figure of 5 dB and offers an OP1dB of 20 dBm minimum. Housing size is 2797" x 1.12" x 0.39". Indvidual amplifiers are supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 430 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2797" x 1.12" x 0.39" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating -55 °C to +85 °C Available) -55 °C to +125 °C Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |