Quantic PMI Model PE2-60-0R56R0-5R0-22-12-SFF is a low noise amplifier that operates over the 0.5 to 6 GHz frequency range and is designed for military and industrial applications that offers a gain of 60 dB and a gain flatness of ±1.25 dB with a noise figure of 5 dB and a OP1dB of 22 dBm. Overall package size is 2.292" x 1.20" x 0.39" with the individual amplifiers supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 430 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.292" x 1.20" x 0.39" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |