Quantic PMI Model PE2-60-10R020R0-4R0-14-12-SFF is a 10 to 20 GHz low noise amplifier that provides a typical gain of 60 dB, a noise figure of 4.25 dB and a OP1dB OF 12 dBm. This amplifier is internally voltage regulated and operates on +12 to +15 VDC. Housing size is 2.8" x 1.12" x 0.39" with individual amplifiers supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.25 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max(In/Out) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 325 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.8" x 1.12" x 0.39" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |