Quantic PMI Model PE2-60-1R018R0-4R5-22-12-SFF is a low noise amplifier that operates over the 1 to 18 GHz frequency range and is designed for military and industrial applications that offers a gain of 60 dB and a gain flatness of ±3 dB with a noise figure of 4.5 dB and a OP1dB of 22 dBm. Overall package size is 2.292" x 1.20" x 0.39" with the individual amplifiers supplied in a standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 630 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.797" x 1.120" x 0.390" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Available, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |