Quantic PMI Model PE2-60-2G8G-2R5-20-12-SFF is a 2 to 8 GHz low noise amplifier which produces 60 dB of gain with a maximum noise figure of 2.5 dB with a OP1dB is 20 dBm and the VSWR is 2.0:1 maximum. This amplifier operates on a DC voltage supply of +12 to +15 VDC and the current draw is 475 mA maximum. The housing measures 2.98” x 0.78” x 0.26” and is supplied with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 60 dB Nom |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC @ 475 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.98" x 0.78" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |