Quantic PMI Model PE2-60-7R08R0-2R5-14-12-SFF is a 7 to 8 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that provides 60 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±0.75 dB over the operating frequency with a noise figure of 3.5 dB typical and offers an OP1dB of 12 dBm minimum. Overall package size is 2.797" x 1.12" x 0.39" and the individual amplifiers are supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±0.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 300 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20ºC to +70ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |