Quantic PMI Model PE2-60-8R012R0-3R5-21-12-SFF is a 8 to 12 GHz low noise amplifier that provides a typical gain of 60 dB with a gain flatness of ±1.25 dB, a noise figure of 3.5 dB and a OP1dB OF 21 dBm. This amplifier is internally voltage regulated and operates on +12 to +15 VDC. Housing size is 2.8" x 1.12" x 0.39" with individual amplifiers supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 60 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.25 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 475 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |