Quantic PMI Model PE2-618-20-4D5-14-SFF is a Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that operates over 6 to 18 GHz frequency range with a gain of 18 dB; noise figure of 4.5 dB; gain flatness of ±1 dB with an OP1dB of 3 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 18 dB Min, 19 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 3 dBm Min, 5 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA Typ |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |