PMI Model PE2-BT-12-750-SFF is a Bias Tee that operates over the 1 to 2 GHz frequency range with an insertion loss of 0.8 dB maximum insertion loss. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Input Power: | 25 W Average |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC @ 750 mA Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.081" x 0. 705" x 0.367" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |