Quantic PMI Model PE210R258R515SFFLM-OPT28 is a 2 to 8 GHz, low noise amplifier with a minimum gain of 20 dB, a minimum noise figure of 5 dB and a VSWR of 2.0:1. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 20 dB Min, 23 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Min, 5.5 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |