Quantic PMI Model PE210R258R515SFFLM Rev. B is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 0.25 to 8.5 GHz with a small signal gain window of 9 to 13 dB and a maximum noise figure of 4.5 dB with a minimum OP1dB of 16 dB, Gain Flatness of ≤1.5 dB, Input Power of 10 dB CW and VSWR of 2.3:1. Supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.<
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Gain (dB): | 9 to 13 dB |
| Gain (Measured): | 9 dB to +13 dB - Measured 12.41 dB Max, 11.13 dB Min |
| Gain Flatness: | <1.5 dB |
| Gain Flatness (Measured): | 1.5 dB p-p goal, 2 dB p-p Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max (Valid from 0.5 to 8.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 16 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max - Measured 1.73:1/1.85:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max - Measured 125 mA |
| Input Power: | 10 dB CW |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating -65ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |