Quantic PMI Model PE2150R258515SFF is a 0.25 to 8.5 GHz, low noise amplifier with a small signal gain window of 14.5 to 17.5 dB, a noise figure of 5 dB, gain flatness of ±1.5 dB and an OP1dB of 20 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Gain (dB): | 14.5 to 17.5 dB |
| Gain Flatness: | 1.5 dB |
| Gain Flatness (Measured): | 1.5 dB p-p goal, 2 dB p-p Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA Max |
| OIP3: | 12 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55ºC to +85 ºC Operatingf-65ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |