Quantic PMI Model PE2WR112-40-88R5-12-SFF is a 5 to 8.5 GHz low noise amplifier that offers a gain of 40 dB and a gain flatness of ±0.75 dB with a noise figure of 1.27 dB. The unit is supplied in a standard PE2 housing with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Gain (dB): | 40 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±0.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.27 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 120 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |