Quantic PMI Model PEAFS3-12-218-15-SFF-1 is a 2 to 18 GHz low noise amplifier that provides 15 to 22 dB of gain with a noise figure is 5 dB from 2 to 4 GHz and 4.1 dB at 4 to 18 GHz and offers an OP1dB of 9 dBm. The operating voltage is +15 VDC and the current draw is 180 mA. This unit is supplied with removable SMA (F) connectors in a gold plated housing that measures 0.53" x 0.36" x 0.18".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 15 dB Min, 22 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Max (2 to 18 GHz), ±0.75 dB Max (0.5 GHz Bandwidth at any frequency) |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 9 dBm Min |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC (±5%) |
| DC Current (mA): | 180 mA Max |
| Input Power: | 5 dBm CW |
| Return Loss In/Out: | 9.5 dB Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | 0.53" x 0.36" x 0.18" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating, -62 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 106F |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. A |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. C |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 214A Cond. H |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G |