PMI Model PEAFS3-13-618-6R5-23-12-SFF is a 6 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 13 dB, a gain flatness of ±1 dB, a noise figure of 5 dB, an P1dB 23 dB, and a VSWR of 2.0:1. This model has SMA female connectors and a size of 0.53" x 0.7" x 0.26". Dual use connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 13 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ, 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| Psat (dBm): | 28 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Typ (Iq) |
| Input Power: | 25 dBm CW Max |
| Reverse Isolation: | 45 to 25 dB Typ |
| P1dB Compression Point: | 23 dB |
| OIP3: | 35 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | PEAFS3 - PMI Standard Package 0.53” x 0.70” x 0.26” |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 CONDA |