Quantic PMI Model PEAFS3-14-100M6G-SFF is a very low noise amplifier with working frequency range of 0.1 to 6 GHz that offers 14 dB gain with a 2.5 dB typical noise figure and a gain flatness of ±0.8 dB maximum. Package measures 0.53" x 0.70" x 0.26" that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 14 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±0.8 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max, 2.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Typ, 12 dBm Min |
| Psat (dBm): | 16 dBm Typ, 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +10 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 50 mA Max |
| Reverse Isolation: | 18 dB Min, 20 dB Typ |
| OIP3: | 24 dBm Typ, 22 dBm Min |
| DC Supply: | +10 to 15 VDC @ 50mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.53" x 0.70" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40°C to+ 85°C |
| Temperature (Storage): | -40°C to +100°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A |