Quantic PMI Model PEAFS3-14-10M22G-292FF is a very low noise amplifier with working frequency range of 0.01 to 22 GHz that offers 14 dB gain with a 3 dB typical noise figure and a gain flatness of ±0.8 dB maximum. This amplifier is supplied with 2.92mm connectors in a housing that measures 0.53" x 0.70" x 0.26" which can be used as a surface mount or connectorized component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Gain (dB): | 14 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±0.8 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ (0.02 to 0.5 GHz), 2.5 dB Typ (0.5 to 18 GHz), 3.4 dB Typ (18 to 22 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Typ (0.01 to 18 GHz), 13 dBm Typ (18 to 22 GHz) |
| Psat (dBm): | 16 dBm Typ (0.01 to 18 GHz), 15 dBm Typ (18 to 22 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +3.3 VDC @ 50 mA Max |
| DC Current (mA): | 50 mA |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Reverse Isolation: | 19 dB Typ (0.01 to 18 GHz) 20 dB Typ (18 to 22 GHz) |
| OIP3: | 25 dBm Typ (0.01 to 20 GHz), 20 dBm Typ (20 to 22 GHz) |
| DC Supply: | +3.3 VDC @ 50 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removeable |
| Size: | 0.53" x 0.70" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to + 85 °C (Operating) -40 °C to +100 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A. |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |