Quantic PMI Model PEC-100M18-30-4D5-20-15-SFF is a broadband low noise amplifier covering the frequency range of 0.1 to 18 GHz offering a gain of 30 dB with a noise figure of 4.5 dB and a gain flatness of ±2 dB. Housing size measures 1.07" x 0.64" x 0.31" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max (not guaranteed below 0.7 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.4:1 Max, 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Typ |
| P1dB: | 20 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.07" x 0.64" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |