PMI Model No. PEC-10M12D4G-DD-SFF is a low barrier schottky diode optimized to work from 10 MHz to 12.4 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 12.4 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 12.4 GHz |
| VSWR In/Out: | 1.15:1 typ. (0.01 to 4.0 GHz) 1.3:1 typ. (4.0 to 12.4 GHz) |
| Frequency Flatness (dB): | ±0.3 dB max. |
| Max Input Power: | 200 mW max. |
| Output Polarity: | Negative |
| Sensitivity: | >0.5 mV/uW @ +25°C |
| Video Impedance: | 1.3 K Ohm typ. |
| Frequency Response: | ±0.2 dB max. Over any Octave |
| Broadband Flatness: | ±0.3 dB max. |
| Noise: | <50 uV P-P with CW Power Applied to Produce 100 mV Output |
| RF Bypass Capacitor: | 30 pF typ. |
| Connectors In/Out: | Removable SMA (F) |
| Size: | 1.75" x 0.40" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |