Quantic PMI Model PEC-12-50M40G-4R0-15-24FF is a 0.05 to 40 GHz, low noise amplifier that offers 12 dB minimum while maintaining a maximum flatness of ±2.5 dB with a noise figure of 4 dB.. Package size is 0.83" x 0.75" x 0.37" with removable 2.4mm female connectors making it a connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Gain Flatness (Measured): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 230 mA Nom |
| Connectors: | 2.4mm (F) |
| Size: | 0.83" x 0.75" x 0.37" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |