PMI Model PEC-12-50M40G-4R0-15-292FF is an amplifier operating over the 0.05 to 40 GHz frequency range. This model offers 10 dB minimum while maintaining a maximum flatness of ±2.5 dB. Package size is 0.83" x 0.75" x 0.37" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 10 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 8.5 dB Max (0.05 to 0.5 GHz), 5.5 dB Max (0.5 to 31 GHz), 8.5 dB Max (31 to 40 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | IN: 2.8:1 Max (0.1 to 40 GHz) OUT: 2.8:1 Max (0.05 to 35 GHz), 3.3:1 Max (35 to 40 GHz) |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.83" x 0.75" x 0.37" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |